Przyjrzałam się  postępowaniom awansowym zamieszczonym na stronie Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, aby móc ocenić ile razy członkowie Centralnej Komisji brali udział w postępowaniach.

Przeszukiwania postępowań rozpoczęłam od nauk społecznych, w skład których wchodzi 9 dyscyplin naukowych, czyli: nauki o bezpieczeństwie, nauki o mediach, nauki o obronności, nauki o polityce, nauki o polityce publicznej, nauki o poznaniu i komunikacji społecznej, pedagogika, psychologia i socjologia.

Na stronie Centralnej Komisji zamieszczone są 1202 wnioski w tej dziedzinie. Trudno wchodzić w każde postępowanie z osobna (każde zamieszczone na stronie nazwisko osoby, która złożyła wniosek awansowy), dlatego skorzystałam z pomocy informatyka i pobraliśmy lokalnie na dysk wszystkie pliki opatrzone tytułem „Decyzja” w naukach społecznych. Są to pliki, w których znajdują się składy komisji habilitacyjnych i recenzentów w postępowaniach profesorskich w latach 2013-2019. Takie działanie było koniecznością, gdyż w lipcu i sierpniu 2018 r. kilkakrotnie, w imieniu Fundacji Nauka Polska, zwracałam się do Centralnej Komisji o udostępnienie składów komisji awansowych (w wersji edytowalnej) w trybie dostępu do informacji publicznej. Niestety bezskutecznie. Ówczesny dyrektor CK Piotr Korczala zignorował moją prośbę.

Przeanalizowaliśmy 756 plików o nazwie „Decyzja”, co stanowi 63% wszystkich złożonych wniosków. Pozostałe postępowania, niezawierające pliku „Decyzja”, to prawdopodobnie postępowania zawieszone lub umorzone (w takich przypadkach nie ma dostępnych składów komisji awansowych) oraz wnioski złożone w czasie tzw. nawałnicy habilitacyjnej, czyli w kwietniu 2019 r.

W efekcie, powstał wykaz nazwisk obejmujący nazwiska 15 członków Centralnej Komisji wchodzących w skład sekcji I Nauk Humanistycznych i Społecznych, biorących udział w komisjach awansowych powołanych w okresie od 2013 roku do końca kwietnia 2019 r. Członkowie Centralnej Komisji brali udział w pracach 308 komisji awansowych (41% wszystkich dostępnych komisji).

Najczęściej powoływaną osobą w komisjach z nauk społecznych okazał się prof. Andrzej Antoszewski (nauki o polityce), który brał udział w pracach 77 komisji awansowych! Prof. A. Antoszewski zawsze występował w roli przewodniczącego. Średnio jedno postępowanie na miesiąc, bez przerwy wakacyjnej obowiązującej w CK.

Drugie miejsce pod względem częstości powołania w skład komisji zajął prof. Konstanty Adam Wojtaszczyk (nauki o polityce). Prof. K. Wojtaszczyk brał udział w 70 komisjach awansowych, w tym 69 razy jako przewodniczący i raz jako członek komisji habilitacyjnej.

Trzecie miejsce przypadło prof. Bogdanowi Śliwerskiemu, który brał udział w 32 komisjach awansowych. W większości jako przewodniczący. Zatem na 114 komisji zamieszczonych na stronie CK, prof. B. Śliwerski brał udział w co trzecim postępowaniu.

Biorąc pod uwagę, że wynagrodzenie przewodniczącego komisji habilitacyjnej wynosi 2156 zł jest o co powalczyć. Nie wspomnę o wszystkich dodatkowych funkcjach, które piastują członkowie CK, jak na przykład sprawowanie funkcji przewodniczących Komitetów Nauk Polskiej Akademii Nauk. Zastanawiające jest także dlaczego jedni członkowie CK są tak mocno zaangażowani w pracach komisji, podczas gdy inni udzielają się raz do roku lub rzadziej?

UWAGA: zestawienie nie obejmuje promotorstwa w przewodach doktorskich, recenzji w przewodach doktorskich i superrecenzji.

W tabeli zamieszczam zestawienie członków CK z nauk społecznych biorących udział w postępowaniach awansowych.

Tabela 1. Zestawienie uczestnictwa członków Centralnej Komisji w postępowaniach awansowych.

Imię i nazwisko

Dziedzina i dyscyplina naukowa

Miejsce pracy

Liczba komisji awansowych

Uwagi

Włodzimierz Krzysztof Anioł

Nauki społeczne - Nauki o polityce publicznej

Uniwersytet Warszawski

5

 

Andrzej Antoszewski

Nauki społeczne - Nauki o polityce

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

77

zawsze jako przewodniczący

Jerzy Marian Brzeziński

Nauki społeczne - Psychologia

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

16

 

Waldemar Aleksander Kaczmarek

Nauki społeczne - Nauki o obronności

Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego

3

 

Irena Machaj

Nauki społeczne - Socjologia

Uniwersytet Szczeciński

2

 

Mirosława Renata Marody

Nauki społeczne - Socjologia

Uniwersytet Warszawski

14

 

Zbyszko Melosik

Nauki społeczne - Pedagogika

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

9

 

Andrzej Misiuk

Nauki społeczne - Nauki o bezpieczeństwie

Uniwersytet Warszawski

15

 

Jacek Paśniczek

Nauki społeczne - Nauki o poznaniu i komunikacji społecznej

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

1

 

Marek Stanisław Szczepański - Zastępca Przewodniczącego

Nauki społeczne - Socjologia

Uniwersytet Opolski

17

16 razy przewodniczący, raz recenzent

Władysława Szulakiewicz

Nauki społeczne - Pedagogika

Uniwersytet Mikołaja Kopernika

15

 

Bogusław Marian Śliwerski

Nauki społeczne - Pedagogika

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

32

 

Bogdan Wojciszke

Nauki społeczne - Psychologia

SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie

7

 

Konstanty Adam Wojtaszczyk

Nauki społeczne - Nauki o polityce

Uniwersytet Warszawski

70

69 razy przewodniczący, raz członek komisji

Bogdan Włodzimierz Zawadzki

Nauki społeczne - Psychologia

Uniwersytet Warszawski

25

zawsze przewodniczący

RAZEM

   

308

 

W najbliższym czasie poszerzę zestawienie o członków CK z nauk humanistycznych.

Swoją drogą, czy powolne ładowanie się informacji na stronie CK, to celowe działanie?

 

Joanna Gruba

Dodaj komentarz

Komentarze   

+2 # Irma 2019-07-02 12:19
Teraz rozumiem dlaczego prof. Śliwerski podniósł takie larum gdy część naukowców postanowiła zrobić habilitację w Czechach i na Słowacji. Jak wszędzie tam też były nieprawidłowosci , ale z błotem zmieszano wszystkich którzy tam habilitowali się. Stygmatyzacja trwa nadal.Prof. Śliwerski nawet napisał ksiażkę na ten temat, którą wydał i sprzedawał nie licząc się z tym że tyle ludzi krzywdzi A vhodziło mu tylko o kasę bo pewnie zmniejszyła się liczba postępowań habilitacyjnych. Gdyby w Polsce byly jasne kryteryteria postepowań habilitacyjnyvh byloby mniej nieuczviwości. Szkoda mi tylko młodzieży bo są zdolni pracowici i za biedni by uczciwie zrobili habilitację
Odpowiedz
0 # Renata 2020-01-11 11:16
A czy prof. Śliwerski przyznał się, jak długo pracował na Słowacji, w ilu postępowaniach awansowych brał tam udział oraz jakie z tego tytułu uzyskał korzyści materialne?
Odpowiedz
+1 # Marcin 2019-06-18 08:54
Czytam artykuły z zainteresowaniem, ale mój wpis ma charakter bardziej techniczny niż merytoryczny. Jestem wielkim zwolennikiem agregatorów nagłówków typu RSS. O ile strona naukapolska.eu daje się podłączyć do tego systemu, dzięki czemu otrzymuję powiadomienie o każdym nowym materiale, o tyle habilitacja.eu, mimo wykorzystywania bardzo podobnego szablonu wizualnego, wydaje się tej funkcji pozbawiona. Jedynie komentarze pod poszczególnymi tekstami dają się "pochwycić". Czy można liczyć w nieodległej przyszłości na zmianę tego stanu rzeczy?
Odpowiedz
+2 # grzegorz 2019-06-10 11:20
Z najwyższym szacunkiem patrzę na Pani pracę i domyślam się, że nie wszystkie materiały są dostępne. Wiem, że w kilku wypadkach te wyniki były znacząco wyższe.
Odpowiedz
+1 # Joanna 2019-06-10 16:33
Panie Grzegorzu, przeanalizowałam tylko dostępne pliki. Jestem przekonana, że jest ich znacznie więcej. Ale tak jak napisałam, CK nie chce udostępnić nazwisk.
Jeżeli ma Pan jakieś "perełki" proszę się z nami podzielić informacjami.
A swoją drogą, ciekawe, czy za postępowania "umorzone" komisja habilitacyjna też ma wypłacane honorarium... Takich postępowań w sekcji I jest całkiem dużo.
Odpowiedz
+5 # Rob 2019-06-07 11:09
Niesamowite... ja bym poprosil o nauki biologiczne - mysle ze i tam bedzie mozna znalezc pare dominujacych nazwisk:)
Odpowiedz
+4 # Ewa 2019-06-05 14:28
Niejaki profesor Śliwerski, jeden z naczelnych wymienionych przez p. Joannę pisze (konkluzję zostawiam Państwu):
"Łącznie na 56 postępowań habilitacyjnych czas ich trwania wyniósł średnio: 37,9 (2126 tygodni). Podaję te twarde dane zarówno recenzentom, gdyby którykolwiek z dziekanów lub dyrektorów instytutów chciał obniżyć im honorarium z tytułu przekazania przez nich recenzji w terminie późniejszym, niż 6 tygodni oraz sędziom sądów administracyjnych i członkom Centralnej Komisji, by odrzucali pozwy habilitantów oskarżających jednostki o zbyt długo trwające postępowanie habilitacyjne".
Bez komentarza.
Odpowiedz
+6 # Antonina 2019-06-04 08:47
Jeśli to możliwe, poproszę również o nauki ścisłe, a konkretnie nauki chemiczne :)
Odpowiedz
+3 # Joanna 2019-06-05 19:25
Opracuję nauki humanistyczne i postaram się przejść do chemicznych
Odpowiedz
6.png4.png1.png6.png2.png4.png