Rozdział I. Portret mężczyzny z rozterką w tle

W rozdziale I powieści "Recykling" komisarz Jacek Cichosz (znany już z powieści "Śmierć dziekana"), utkwiwszy w korku ulicznym, powstałym w jednym z centralnych miejsc miasta, medytuje nad bolączkami i niedoskonałościami Pasikurowic, stolicy regionu zwanego Dolnym Kuropasiem. Bierze pod uwagę wyprowadzkę całą rodziną na wieś, ale powstrzymuje go przed tym świadomość, że ta zmiana pozbawiłaby go ekscytacji, jaka wiąże z jego pracą zawodową. I rzeczywiście, przybywszy do komendy, dostaje nowe zadanie, a mianowicie wyjaśnienie sprawy zabójstwa profesor Hellady Słoneczny z Uniwersytetu Kuropaskiego.

Rozdział II. Buszujący w zbożu – kłosów brak

Komisarz Cichosz w ciągu jednej nocy ma dwa koszmarne i męczące sny, które okazują się tylko reminiscencjami jego niedawnych przeżyć. Początek dochodzenia w nowym składzie ekipy śledczej trochę zgrzyta, bo wchodzący w jej skład prawią sobie drobne złośliwości. Przeszukanie przez nich mieszkania ofiary zbrodniczego czynu, Hellady Słoneczny, dyrektor jednego z instytutów Uniwersytetu Kuropaskiego, osoby samotnej, o której niewiele jeszcze wiadomo, również niewiele daje, choć pozwala na snucie hipotez, jak mogło dojść do tej zbrodni.

Rozdział III. W maseczce i bez maseczki

Nakładając wieczorem maseczkę kosmetyczną, nowa członkini ekipy śledczej komisarza Cichosza, aspirant dr Andżela Mentel, zastanawia się nad swoim życiem, które przed wstąpieniem do policji toczyło się wewnątrz Uniwersytetu Kuropaskiego. Przy okazji wychodzą na wierzch ważne mechanizmy, które załatwiają awanse na uniwersytecie lub je blokują. Andżela wzdycha nad swoim dotychczasowym życiem i w myślach stwierdza, że jej byłemu mężowi, również związanemu z Uniwersytetem Kuropaskim, powiodło się o wiele lepiej.

Rozdział IV. Przerosty formy nad treścią

Doktor Andżela Mentel, apirant-stażysta w policji Dolnego Kuropasia, znów zastanawia się nad swoją naukową przeszłością i analizuje zakamarki pseudonauki, którą polecono jej zgłębiać i powielać, podobno dla dobra dydaktyki akademickiej. Na podstawie tych wspomnień Czytelnicy poznają postać jej  ówczesnego bezpośredniego szefa, profesora Bonifacego  Półgrobka, który wtedy radził jej, jak uprawiać naukę i co z jej nieskończonego zakresu pasowałoby do charakteru naukowej jednostki, w której skład wtedy weszła. Pozajęzykowe aspekty półkomunikacji sensualnej, hmm...

 

Rozdział V. Cienie w słońcu Hellady

Komisarz Cichosz sprawdził, że nowa stażystka, Andżela Mentel ukryła przed kolegami z policji większość prawdy o swoich dawnych kontaktach z ofiarą zbrodni. Komendant jednak sądzi, że można jej dać drugą szansę na pozytywne zaliczenie stażu. W ramach usprawiedliwienia nowa koleżanka stara się zapoznać ekipę śledczą z własnymi doświadczeniami ze współpracy z zamordowaną dyrektor Słoneczny.

 

5.png8.png8.png4.png9.png4.png