Szanowni Państwo!

Forum jest nieautoryzowanie, a posty można dodawać bez zalogowania. Dlatego proszę o przemyślane wpisy i merytoryczną dyskusję.

 

Bardzo Państwa proszę o podpisywanie swoich postów. Ułatwi to porozumiewanie się. Możecie się podpisać nickiem/pseudonimem. Nie musicie podawać ani imienia, ani nazwiska :)

 

Dziękuję Joanna Gruba


joanna.gruba@habilitacja.eu 

 

 282
Wyświetla od 11 do 20 z 283 pozycji.

U nas panuje robociarska mentalność. Liczy się czy praca jest ciężka a nie to czy wymagała wieloletniego kształcenia się. Oczywiście górnikowi należy się najwięcej, ponieważ ma ciężko a nauczyciel nie robi nic tylko gada a pracuje 18 godzin tygodniowo.

Pensje naukowców są na poziomie emerytur górników.

Zly na PO/PSL

Minister na jednym ze spotkań na prowincji powiedział coś w tym stylu w sprawie podwyżek - musicie sami wywierać naciski na rząd. Facet wie, że dla rządu podwyżki dla naukowców nie są priorytetem. Jesteśmy grupą o zbyt małym znaczeniu dla wygrania przyszłych wyborów, dlatego ja raczej nie wierzę w znaczące podwyżki. Płaca dla naukowca na Zachodzie to około 15 tys. zł. Według naszych relacji cenowych powinniśmy zarabiać po kilkuletnim stażu pracy na stanowisku wykładowcy, starszego wykładowcy, docenta 5 tys. zł.

19 marca Gowin niespodziewanie wycofał się z ważnego postulatu: „Kwestie podwyżek dla pracowników naukowych na razie odłożyliśmy”.

cynik

Podwyżki ?

Dzięki projektowanemu rozporządzeniu do Konstytucji dla Nauki blisko 50 proc. nauczycieli akademickich w uczelniach publicznych otrzyma podwyżki wynagrodzeń. Zgodnie z nowymi przepisami pensje minimalne wzrosną średnio o około 800 złotych. Wzrost wynagrodzeń odczują najbardziej adiunkci, asystenci, lektorzy, instruktorzy i obecni wykładowcy. Jednak to nie koniec. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego negocjuje obecnie wysokość nakładów na naukę w budżecie na 2019 rok. Zwiększenie tej kwoty będzie oznaczało dalsze podwyżki dla wszystkich pracowników uczelni

Komentator

Rozdrobnienie klasyfikacji obszarów wiedzy i dyscyplin nie służy właściwej prezencji Polski w światowym obiegu naukowym. Dlatego też dojdzie do połączenia dyscyplin w ramach i opracowania nowej klasyfikacji na podstawie standardów OECD. W tej chwili funkcjonuje w polskim systemie szkolnictwa wyższego 8 obszarów wiedzy i 102 dyscypliny, po zmianach będzie ok. 45 dyscyplin (w tym dyscypliny artystyczne).

https://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/konstytucja-dla-nauki-przyjeta-przez-sejm.html

cynik

Jestem anglistą i wiem na pewno, że większość tzw. samodzielnych nie zdałaby egzaminu z języka na poziomie C1 i dlatego nie mogliby zaistnieć w zachodniej nauce, chyba tylko jako portierzy. Dziwi projekt wyśrubowanych wymogów dla doktorantów a jednocześnie pozostawienie na dożywotnich synekurach samodzielnych bez konieczności podwyższania kwalifikacji i cyklicznego wykazywania się dorobkiem. Habilitacja byłaby do przyjęcia, gdyby nie wiązała się z dożywotnim zatrudnieniem na stanowisku profesora. Habilitant powinien mieć wyznaczone wymogi na kształt profesury kadencyjnej w państwach anglosaskich. Bezczynność powinna wiązać się z powrotem na stanowisko adiunkta.

anglista

Widać gołym okiem czym jest tzw. nauka i uczelnie w Polsce. Synekury dla "zasłużonych". Sędziowie i ich kumple zgodzili się nie blokować dalej ustawy Gowina w zamian za nieznany w cywilizowanym świecie przywilej.

Tu więcej o tym, na czym stanęło w Senacie:

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C30267%2Csenat-przyjal-ustawe-20-z-poprawkami-przepisy-ja-wprowadzajace-bez-poprawek

"trzecia poprawka Senatu wprowadza dość zaskakujący przepis. Okazuje się, że urzędujący sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego lub Sądu Administracyjnego i sędzia w stanie spoczynku, będzie miał prawo do dożywotniego zatrudnienia na uczelni bez względu na wynik oceny pracowniczej"

Ten zapis ostro skrytykował prorektor ds. naukowych UW dr hab. Maciej Duszczyk.

"Co za chory umysł to wymyślił!" - napisał na Twitterze.

Arki

Kolejna poprawka dotyczy wnioskowania o otwarcie przewodu habilitacyjnego. W jej myśl osoba, która będzie chciała uzyskać habilitację nie będzie mogła tego zrobić na swojej uczelni.

https://wpolityce.pl/polityka/403355-ustawa-20-trafi-do-dalszych-prac-w-senackiej-komisji

Wyświetla od 11 do 20 z 283 pozycji.

Powered by ChronoForums - ChronoEngine.com

7.png4.png4.png5.png9.png9.png