Szanowni Państwo!

Forum jest nieautoryzowanie, a posty można dodawać bez zalogowania. Dlatego proszę o przemyślane wpisy i merytoryczną dyskusję.

 

Bardzo Państwa proszę o podpisywanie swoich postów. Ułatwi to porozumiewanie się. Możecie się podpisać nickiem/pseudonimem. Nie musicie podawać ani imienia, ani nazwiska :)

 

Dziękuję Joanna Gruba


joanna.gruba@habilitacja.eu 

 

 0
Wyświetla od 1 do 1 z 1 pozycji.

Postępowi wymyślają coraz to nowe zasady językowe a sam język podlega ciągłym zmianom. Ostatnio okazało się, że słowo kochanka jest niepoprawne politycznie i powinno być zastąpione słowem towarzyszka. Gejów i lesbijki lepiej nazywać osobami nieheteronormatywnymi lub niebinarnymi. Zresztą dzielenie ludzi na mężczyzn, kobiety, gejów i lesbijki jest przestarzałe, ponieważ wyklucza pozostałe osoby o jeszcze innych orientacjach seksualnych. Stąd przestarzały akronim LGBT został zastąpiony przez LGBTQ+

Ponadto pewne neutralne słowa mogą z czasem nabierać pejoratywnego znaczenia i nigdy nie wiadomo kiedy ten moment nadchodzi. W takich sytuacjach pewna część osób uważa dane słowo za poprawne a inni nie. Np. taką ewolucję przechodziło słowo Murzyn. O ile słowo Czarny w Polsce ma konotacje negatywne o tyle w j. angielskim słowo Black jest "dość" neutralne. Wreszcie, neutralne słowa mogą nabierać pejoratywnego znaczenia w kontekście szerszej wypowiedzi.

Za niepoprawności językowe naukowiec może drogo zapłacić a podczas wykładu trudno kontrolować każde wypowiadane słowo.

Wyświetla od 1 do 1 z 1 pozycji.

Powered by ChronoForums - ChronoEngine.com

7.png4.png4.png8.png7.png5.png