Szanowni Państwo!

Forum jest nieautoryzowanie, a posty można dodawać bez zalogowania. Dlatego proszę o przemyślane wpisy i merytoryczną dyskusję.

 

Bardzo Państwa proszę o podpisywanie swoich postów. Ułatwi to porozumiewanie się. Możecie się podpisać nickiem/pseudonimem. Nie musicie podawać ani imienia, ani nazwiska :)

 

Dziękuję Joanna Gruba


joanna.gruba@habilitacja.eu 

 

 6
Wyświetla od 1 do 7 z 7 pozycji.

Warto zwrócić uwagę na to, że to właśnie w Stanach Zjednoczonych powstały zręby eugeniki i były nawet próby jej praktycznego stosowania poprzez akty prawne. Na gruncie europejskim zastosowano dopiero wtórnie wyniki badań amerykańskich. Nobilitowanie wszystkiego co zachodnie/anglosaskie to przejaw peryferialnego myślenia.

Fukuyama stworzył jedną z najliczniej cytowanych prac w naukach społecznych. Jego "koniec historii" cytowano 25 tys razy. Problem polega na tym, że odtwarzany jest bipolarny układ sił w świecie zamiast zwycięstwa ideologicznego Ameryki i liberalnej demokracji w skali światowej. Chiny nie przyjęły zasad anglosaskich a mimo to prześcigają USA. Fukuyama się omylił, ale jego autorytetu nie można podważać, ponieważ groziłoby to naruszeniem interesów amerykańskich.

Podobnie jak marksizm-leninizm - też gwarantował uznanie i karierę. W ZSRR były np. "dzieła" o wkładzie myśli marksistowsko-leninowskiej w rozwój medycyny.

Fundacje finansowane przez miliarderów pracowały dziesiątki lat nad wprowadzeniem feminizmu do naukowego mainstreamu. Kiedy to się zakończyło sukcesem wielu zwietrzyło szansę na karierę naukową w rozwojowej dziedzinie wiedzy. W rezultacie powstały prace na temat feministycznej teorii lodowców czy prawa międzynarodowego. Np. w zakresie prawa międzynarodowego można osiągnąć 200-300 cytowań w przypadku wybitniejszych prac, a prace z dziedziny feministycznej teorii prawa międzynarodowego są cytowane nawet tysiąc i więcej razy. Z kolei praca z feministycznej glacjologii osiągnęła 85 cytowań. Feministyczna teoria czegokolwiek przynosi z reguły znacznie większy sukces niż tradycyjne podejścia.

Enlightening moment

Kiedy około rok temu napisałem, że świat który znamy odchodzi do przeszłości zostałem wyśmiany. Co teraz powie ten naukowiec opierający swoją wiedzę na luminarzach anglosaskiej nauki?

Cytowania i wiarygodność naukową uzyskuje się m.in. poprzez media. Zwolennicy neoliberalnego kapitalizmu i neokonserwatyzmu na gruncie naukowym w Stanach Zjednoczonych uzyskali szeroki dostęp do kanałów telewizyjnych i prestiżowych tytułów prasowych. W ten sposób zbudowano ich pozycję naukową i wpływ na otoczenie. Za tymi działaniami stali miliarderzy finansujący naukę, naukowców i kontrolujący środki masowego przekazu. Doszło do utworzenia wpływowego lobby łączącego świat biznesu i polityki z naukowcami, którzy mieli za zadanie uwiarygodnić politykę globalnej ekspansji kapitału amerykańskiego oraz kolejne amerykańskie interwencje w obronie demokracji.

System doboru ludzi nauki na najbardziej eksponowane pozycje odbywa się w nauce anglosaskiej poprzez think tanki i fundacje. To one daję pieniądze, prestiż naukowy oraz rozgłos medialny. Oczywiście warunkiem jest utrzymywanie linii ideologicznej. Luminarze może i coś wiedzą, ale nie mogą o tym pisać otwarcie, aby nie zostać odciętymi od koryta. W ten sposób następuje pomylenie interesów amerykańskich oraz kapitału amerykańskiego z obiektywizmem naukowym.

Wyświetla od 1 do 7 z 7 pozycji.

Powered by ChronoForums - ChronoEngine.com

7.png4.png1.png9.png9.png6.png