Szanowni Państwo!

Forum jest nieautoryzowanie, a posty można dodawać bez zalogowania. Dlatego proszę o przemyślane wpisy i merytoryczną dyskusję.

 

Bardzo Państwa proszę o podpisywanie swoich postów. Ułatwi to porozumiewanie się. Możecie się podpisać nickiem/pseudonimem. Nie musicie podawać ani imienia, ani nazwiska :)

 

Dziękuję Joanna Gruba


joanna.gruba@habilitacja.eu 

 

 4
Wyświetla od 1 do 5 z 5 pozycji.

Teoria starcia cywilizacji Huntingtona stała się użyteczna dla USA z powodu planowanych interwencji na Bliskim Wschodzie, dla których stanowiła uzasadnienie. Amerykanie oficjalnie nie walczyli tam z państwami, ale terrorystami lub reżimami sponsorującymi terroryzm. Teraz jednak teoria się dezaktualizuje, ponieważ głównym adwersarzem stały się Chiny i dlatego walka z terroryzmem wychodzi z naukowego mainstreamu.

"Każdy ma plan działania, dopóki nie dostanie pięścią w twarz".

Mike Tyson

W poszczególnych organizacjach tylko ludzie na szczycie wiedzą jakie są reguły gry. Młodzi są utrzymywani w stanie niewiedzy celowo, aby nakręcali się podobno nieograniczonymi perspektywami i dla tych perspektyw ciężko harowali. To sprawdzona metoda zarządzania ludźmi.

Ja piszę przeciwko neoliberalnemu kapitalizmowi i międzynarodowemu kapitałowi posługując się lewicowymi teoriami, np. teoria postkolonialna (np. Polska jako kolonia Zachodu). Publikowanie idzie jak po grudzie, ponieważ takie poglądy nie są w modzie. W czołowych periodykach zachodnich są wręcz niedopuszczalne. Jest to raczej niszowy temat, gdzie autorzy mają mało cytowań. Plusem w obecnym klimacie jest posługiwanie się lewicowymi teoriami. Gdyby jednak chcieć pisać przeciwko podstawowym założeniom kultury lewico-liberalnej byłoby się praktycznie zbanowanym.

Kilkadziesiąt lat temu elity neoliberalne podjęły polityczną decyzję o instrumentalnym posługiwaniu się nauką w celu legitymizowania nowego porządku. W tym celu wyasygnowano potężne środki na promowanie wybranych kierunków w nauce i naukowców, którzy uzasadnialiby słuszność określonych poglądów. W poszczególnych dziedzinach nauk społecznych zapanowała neoliberalna ortodoksja na poziomie teoretycznym i prowadzonej polityki państwa. Oponentów w nauce wyniszczano m.in. poprzez odcięcie od finansowania pod pretekstem uprawiania spekulatywnej formy badań naukowych. Pomimo tego powstawały dzieła obnażające fałszywość neoliberalizmu, ale je przemilczano lub określano mianem "ikonoklastycznych". Do dnia dzisiejszego tylko część naukowców orientuje się w tych sprawach a reszta płynie z prądem walcząc o karierę i pieniądze.

Duży sukces ze ta forma wymiany myśli poprzez zdania jeszcze funkcjonuje. Media już się poddały, nie można komentować.

Sunrise

Wyświetla od 1 do 5 z 5 pozycji.

Powered by ChronoForums - ChronoEngine.com

6.png4.png0.png7.png1.png3.png