Szanowni Państwo!

Forum jest nieautoryzowanie, a posty można dodawać bez zalogowania. Dlatego proszę o przemyślane wpisy i merytoryczną dyskusję.

 

Bardzo Państwa proszę o podpisywanie swoich postów. Ułatwi to porozumiewanie się. Możecie się podpisać nickiem/pseudonimem. Nie musicie podawać ani imienia, ani nazwiska :)

 

Dziękuję Joanna Gruba


joanna.gruba@habilitacja.eu 

 

 17
Wyświetla od 1 do 10 z 18 pozycji.

Podobno 40 proc. miliarderów nie ma wyższego wykształcenia. Wydaje się, że formalne wykształcenie jest uważane za tożsame z kompetencjami w sferze budżetowej, gdzie rachunek ekonomiczny nie jest tak istotny. W biznesie chodzi o pewne praktyczne umiejętności. W banku nie zatrudnia się ludzi po bankowości i finansach, ale tych zdolnych do wciśnięcia klientowi produktu (nawet jeżeli nie wiedzą co sprzedają). Oczywiście należy nawiązać do elity nauki i zapytać co praktycznego potrafią?

Wlasnie o to chodzi, ze kluczem do sezamu jest to, czy wytrzymasz mieszanie z blotem. Obecnie utytulowani z ubieglej epoki radza, jak to zrobic, aby nikt im nie zagrozil. Maja ku temu nowy instrument: jak nie dolozy rada wydzialu, to nie przepusci rada naukowa czy dydaktyczna. Sami wpisuja sie na promotorow, nieliczni spolegliwi mogli byc ich pomocnikami. Podobnie z okladkami monografii, ktore wcale nie zapelniaja sie nazwiskami wylacznie adiunktow z ulicy.

Podobnie jak w przypadku neoliberalnego kapitalizmu, w zakresie integracji europejskiej są dopuszczane tylko pochwały. Krytyczne ujęcia są marginalizowane podobnie jak ich zwolennicy. Nie wejdziesz do elity nauki jeżeli racjonalnie myślisz o tej organizacji. Najlepszy przykład to czterech naukowców o ugruntowanej pozycji krytykujących powstanie strefy euro, których środowisko ukarało blokadą dostępu do periodyków.

W nowych radach zasiadają stare gwardie, ponieważ Rektorzy nie przeprowadzili żadnego odsiewu, tylko przedłużyli kadencję dawnych organów na ten rok. Jak te organy trawione gangreną dawnej epoki mają działać zgodnie z reformą? Młodzi położyli uszy po sobie, gdy dawne tytuły są bezpieczne i nawet mają przedłużenia na 3 lata, to osoby bez habilitacji nadal drżą, że przyjdzie im ulice zamiatać. Kryteria habilitacyjne powinny być takie, aby obecni samodzielni również je spełnili, a nie są. Wesołych Świąt życzę wszystkim w tej sytuacji.

Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii została "wylizingowana" Bankowi Centralnemu Szwecji, który przyznaje ją głównie zwolennikom neoliberalnej teorii ekonomicznej, aby ograniczyć krytyczne myślenie wobec tego projektu. W ten sposób tworzy się fikcyjne elity naukowe na szczeblu światowym. Każdy ma powielać ich "osiągnięcia" a jeżeli odmawia to ma problemy z umieszczeniem tekstów w uznanych periodykach.

W każdej firmie są swoi i z ulicy. Ci pierwsi mają łatwe życie pomimo lenistwa i/lub braku kompetencji. Ciężar pracy spoczywa na tych z ulicy. Ktoś w końcu musi podtrzymywać cały ten interes i dlatego nie można zatrudniać tylko i wyłącznie swoich. U mnie w zakresie pracy administracyjnej szefostwo zleca zadania tylko tym , których się nie boi (ludzie z ulicy) a boi się ludzi z układu. To jedna z patologii zarządzania w Polsce.

Pracując na stołecznej uczelni nie uważam nikogo za drugi sort. Obserwuję jednak brak zainteresowania kolegów po fachu tym, co piszą inni. Takie osoby mają tak mocne plecy, że nie sposób z tym walczyć.

Wypada tutaj przytoczyć słowa z biblii "niech każdy je własny chleb".

Na tak zwanych elitarnych uniwersytetach jest też drugi sort. Wszyscy, którzy zasuwają, aby pierwszy sort uchodził za elitę i się nie przepracował. Za lata pracy dostają gołą pensję

Istnieje jeszcze inny problem związany z silną hierarchicznością nauki. Naukowcy z kilku tzw. prestiżowych uniwersytetów uważają pozostałych za swego rodzaju "drugi sort", co rzutuje w istotny sposób na perspektywy rozwoju naukowego i awansów tych "lokalnych" naukowców. Nawet wśród samych uniwersytetów wykształciła się taka nieformalna stratyfikacja. Wiemy podświadomie które z nich są drugim sortem.

Wyświetla od 1 do 10 z 18 pozycji.

Powered by ChronoForums - ChronoEngine.com

7.png7.png3.png2.png8.png4.png