Szanowni Państwo!

Forum jest nieautoryzowanie, a posty można dodawać bez zalogowania. Dlatego proszę o przemyślane wpisy i merytoryczną dyskusję.

 

Bardzo Państwa proszę o podpisywanie swoich postów. Ułatwi to porozumiewanie się. Możecie się podpisać nickiem/pseudonimem. Nie musicie podawać ani imienia, ani nazwiska :)

 

Dziękuję Joanna Gruba


joanna.gruba@habilitacja.eu 

 

 0
Wyświetla od 1 do 1 z 1 pozycji.

Zasady prawidłowej legislacji wynikające m.in. z orzeczeń TK wyraźnie wskazują na anachroniczność przepisów dotyczących postępowania habilitacyjnego i ich niekonstytucyjność. Chodzi przede wszystkim o zasady określoności przepisów prawa i maksymalnego ograniczenia władzy dyskrecjonalnej organu w postępowaniu administracyjnym.

Zasada określoności prawa wyprowadzana jest z zasady demokratycznego państwa prawnego. Zasada ta ma charakter absolutny a prawo niejasne i niedookreślone jest niekonstytucyjne. Przepisy prawa mają być klarowne i zrozumiałe. Precyzyjność przepisów ma pozwalać na wyegzekwowanie swoich praw, co jest wynikiem jednolitej wykładni i stosowania. Przepisy nie mogą dawać organom możliwości nadużywania swojej pozycji. Tymczasem, prawo w zakresie habilitacji jest tak ukształtowane, że organ może wydawać zupełnie dowolne decyzje i nie musi ich uzasadniać. Organ nie nie jest związany recenzjami a jego decyzji nie można zaskarżyć co do meritum. W takiej sytuacji ochrona swoich praw przez obywatela jest niemożliwa, ponieważ omawiane przepisy wywodzą się z ustroju totalitarnego a ich celem było niedopuszczenie do habilitacji osób spoza aparatu partyjnego władzy komunistycznej.

prawnik

Wyświetla od 1 do 1 z 1 pozycji.

Powered by ChronoForums - ChronoEngine.com

5.png6.png4.png1.png4.png0.png