Szanowni Państwo!

Forum jest nieautoryzowanie, a posty można dodawać bez zalogowania. Dlatego proszę o przemyślane wpisy i merytoryczną dyskusję.

 

Bardzo Państwa proszę o podpisywanie swoich postów. Ułatwi to porozumiewanie się. Możecie się podpisać nickiem/pseudonimem. Nie musicie podawać ani imienia, ani nazwiska :)

 

Dziękuję Joanna Gruba


joanna.gruba@habilitacja.eu 

 

 17
Wyświetla od 11 do 18 z 18 pozycji.

" III RP nie jest moją ojczyzną o jakiej marzyłem. Dziś PRL jawi mi się jako ojczyzna lepsza sprawiedliwsza , bardziej ludzka. 18.07.2019"

Komentarz internauty

https://konserwatyzm.pl/wydalem-na-siebie-wyrok-mowi-ryszard-filipski-z-ktorym-rozmawia-k-rekas/#comment-46408 .

"Peerelowski okres był złotym okresem dla kultury polskiej. Jeśli twórca nie tykał „kierowniczej roli partii” i „dozgonnej przyjaźni ze Związkiem Radzieckim”, jeśli był inteligentny mógł pisać, tworzyć, mówić o wszystkim".

http://www.mysl-polska.pl/1976

Potem w latach 90 XX w. przyszedł upadek z powodu braku finansowania i powstania nowych uwarunkowań politycznych oraz koleżeńskich, które wynosiły na szczyty sławy artystycznej tylko ludzi z pewnego klucza. Reszta dogorywała na marginesie bez dostępu do pieniędzy.

były antykomunista

Gierek zadłużył kraj a zatem jego sukces gospodarczy się nie liczy - oto główny argument jego przeciwników. A Grecja, Włochy, Francja itd. co robią? Zadłużyli się po uszy, aby stworzyć iluzję dobrobytu dla ludności. Faktem jest natomiast, że amerykański plan przejęcia polskiej gospodarki opierał się na oddłużeniu w zamian za reformy "rynkowe". Wymazano tylko niespłacalną część długów Polski a przy okazji zlikwidowano większą część polskiego przemysłu stanowiącego poważną konkurencję dla Zachodu. Czy tak postępuje się z sojusznikiem? Za to jednak też odpowiada Gierek, który podobno rozwinął niewłaściwe gałęzie przemysłu...

Hakata nie dała rady i komuniści nie dali rady polskiemu chłopu i polskiej własności ziemi. Wystarczyło jednak wystawienie chłopa na tzw. wolny rynek od lat 90 XX w., aby w ciągu krótkiego czasu upadła większość gospodarstw. Chłopi wyzbywali się ziemi za marne 2-3 tys. zł za hektar, aby brać zasiłki. Na słupy wykupywano masowo ziemię o większym areale. Oto skutki misji cywilizacyjnej Zachodu na polskiej wsi. Teraz dobijają rolników supermarkety i zezwolenie UE na import taniej żywności z Ukrainy. A jak ktoś nie popiera UE to jest z ciemnogrodu.

Ojciec opowiadał jak było przed wojną i po wojnie pod komunistyczną okupacją. Za sanacji panowała straszna bieda. Ludzie w najbiedniejszych wioskach wynajmowali się do pracy za jedzenie a mieszkali w chatach z XIX w. z klepiskiem. Panował straszny głód ziemi i przeludnienie, ponieważ obszarnicy trzymali ziemię. Władza ludowa rozdała ziemię chłopom, którzy w końcu odetchnęli po kilkuset latach biedy. Znaczna część ludzi odpłynęła ze wsi do przemysłu, co także poprawiło sytuację. Dla chłopa komuna była okresem prosperity ze względu na wysokie ceny żywności i dorabianie w przemyśle.

Po 1945 r., pomimo obcego panowania, komuniści zapewnili powszechny awans społeczny milionom Polaków, także poprzez zlikwidowanie postfeudalnych stosunków własnościowych w rolnictwie. Nastąpił skok cywilizacyjny w stosunku do rządów sanacji. USA i styropiany sprowadzili natomiast na Polaków w latach 90 XX w. bezrobocie i biedę. Dzieci były często niedożywione a kobiety masowo zajęły się niegodnymi dla siebie zajęciami, aby biologicznie przeżyć.

Styropiany to byli zazwyczaj humaniści przerobieni na doradców. Potem sprawując różne funkcje nie posiadali wykształcenia kierunkowego. Szczególnie byli zieloni w zakresie spraw gospodarczych. opisuje to prof. Kieżun w książce "Patologia transformacji". Prof. pisze, że prawdziwi ekonomiści dobrze wiedzieli, że "reformy" gospodarcze zakończą się klęską a nawet pisali w tej sprawie listy do ministerstwa. Nikogo to jednak nie obchodziło, ponieważ zapadła decyzja polityczna. Dlatego potem mieszano z błotem każdego kto ośmielił się podważać efekty transformacji gospodarczej. Chodziło o ochronę dobrego imienia styropianów firmujących te "reformy".

Komunizm był złym ustrojem, ale zafundowana nam przez USA demokracja nie jest lepsza. W szczególności dekada Gierka wygląda zdecydowanie lepiej niż dekada lat 90. pod rządami styropianów. Gierek wybudował zakłady przemysłowe dla powojennego wyżu demograficznego a styropiany zlikwidowały kilka milionów miejsc pracy powodując powstanie problemów gospodarczych i społecznych na ponad 50 lat (np. niewypłacalność systemów emerytalnych). Stracone pokolenie 50-60 latków kocha UE, ponieważ tam można zarobić. W normalnym kraju chyba u siebie można zarobić.

były antykomunista

Wyświetla od 11 do 18 z 18 pozycji.

Powered by ChronoForums - ChronoEngine.com

4.png7.png7.png5.png0.png1.png