Szanowni Państwo!

Forum jest nieautoryzowanie, a posty można dodawać bez zalogowania. Dlatego proszę o przemyślane wpisy i merytoryczną dyskusję.

 

Bardzo Państwa proszę o podpisywanie swoich postów. Ułatwi to porozumiewanie się. Możecie się podpisać nickiem/pseudonimem. Nie musicie podawać ani imienia, ani nazwiska :)

 

Dziękuję Joanna Gruba


joanna.gruba@habilitacja.eu 

 

 11
Wyświetla od 1 do 10 z 12 pozycji.

Po 1989 r. Polska powiatowa popadła w niekończący się kryzys. W miejsce zlikwidowanych zakładów przemysłowych nie powstało prawie nic nowego poza brukami za fundusze unijne. Młodych na prowincji jest jak na lekarstwo, za to większość ludzi to emeryci i renciści lub wahadłowo pracujący za granicą. Na prowincji po prostu nie ma z czego żyć. Przedstawia się jednak sytuację w kilku największych aglomeracjach jako dowód na sukces Polski. Polska powiatowa głosuje na PIS a oświeceni Europejczycy nie wiedzą dlaczego.

Nie popieram komuny tylko twierdzę, że to co nam zafundował wielki brat zza oceanu nie jest lepsze. Przede wszystkim powstał patologiczny kraj pod pretekstem budowania demokracji i gospodarki rynkowej. Utrzymywanie habilitacji w komunistycznej formie jest elementem patologii w tym państwie zaprzeczającym zasadom demokratycznego państwa prawa.

To prawda, że robisz na samodzielnych, którzy twój dorobek wstawiają sobie potem do swojego dorobku (współautorstwo, redakcje dzieł zbiorowych) i na tym niektórzy jechali latami. Opublikowałem chyba ze dwadzieścia tekstów w dziełach zbiorowych a inni wstawiali swoje nazwiska jako redaktorzy i tworzyli swój "dorobek naukowy".

Nadal pokolenie gierkowskie rządzi na uczelniach, przyzwyczajone do tego, że po uzyskaniu hab. można nie robić nic. W praktyce oznacza to m.in. wyższe pensje dla dr habilitowanych, mimo iż nie mają ku temu podstawy prawnej, a całą robotę najczęściej wykonują nadal doktorzy lub doktoranci. Ci najzdolniejsi z efektami nie są dopuszczani do habilitacji, ponieważ ktoś się boi konkurencji. Nawet w szkole są lepsze szanse awansu zawodowego, jasne kryteria uzyskania mianowania, a za ciężką pracę i nadgodziny otrzymuje się podwyżkę. Co prawda jest więcej godzin, ale nikt nie jeździ na własny koszt do USA na konferencje czy nie wykonuje prac pisemnych bezpłatnie. Niestety podejmując pracę człowiek nie ma o tym pojęcia.

Stany Zjednoczone odbudowały lub pozwoliły się odbudować Korei, Japonii, Niemcom, Tajwanowi itd. poprzez programy pomocowe i otwarcie swojego rynku na eksport z tych państw. Jednak w przypadku Polski zastosowano strategię jak wobec pokonanego wroga lub wasala. Przemysł zniszczono, ponieważ zamknięto się na eksport z Polski do UE i USA przy jednoczesnej ekspansji własnych firm na preferencyjnych warunkach na polskim rynku. Nieprawdą jest, że cały przemysł był niewydolny, np. przemysł ciężki mógł rozłożyć unijny od razu dzięki nikim kosztom produkcji.

W rezultacie "pomocy" pozostajemy państwem niedorozwiniętym, podczas, gdy wspomniane wyżej państwa doganiały Zachód po 30 latach rozwoju zaczynając od niczego. Oczywiście wszystkiemu winna komuna - oto wersja historii dla lemingów.

ekonomista

" III RP nie jest moją ojczyzną o jakiej marzyłem. Dziś PRL jawi mi się jako ojczyzna lepsza sprawiedliwsza , bardziej ludzka. 18.07.2019"

Komentarz internauty

https://konserwatyzm.pl/wydalem-na-siebie-wyrok-mowi-ryszard-filipski-z-ktorym-rozmawia-k-rekas/#comment-46408 .

"Peerelowski okres był złotym okresem dla kultury polskiej. Jeśli twórca nie tykał „kierowniczej roli partii” i „dozgonnej przyjaźni ze Związkiem Radzieckim”, jeśli był inteligentny mógł pisać, tworzyć, mówić o wszystkim".

http://www.mysl-polska.pl/1976

Potem w latach 90 XX w. przyszedł upadek z powodu braku finansowania i powstania nowych uwarunkowań politycznych oraz koleżeńskich, które wynosiły na szczyty sławy artystycznej tylko ludzi z pewnego klucza. Reszta dogorywała na marginesie bez dostępu do pieniędzy.

były antykomunista

Gierek zadłużył kraj a zatem jego sukces gospodarczy się nie liczy - oto główny argument jego przeciwników. A Grecja, Włochy, Francja itd. co robią? Zadłużyli się po uszy, aby stworzyć iluzję dobrobytu dla ludności. Faktem jest natomiast, że amerykański plan przejęcia polskiej gospodarki opierał się na oddłużeniu w zamian za reformy "rynkowe". Wymazano tylko niespłacalną część długów Polski a przy okazji zlikwidowano większą część polskiego przemysłu stanowiącego poważną konkurencję dla Zachodu. Czy tak postępuje się z sojusznikiem? Za to jednak też odpowiada Gierek, który podobno rozwinął niewłaściwe gałęzie przemysłu...

Hakata nie dała rady i komuniści nie dali rady polskiemu chłopu i polskiej własności ziemi. Wystarczyło jednak wystawienie chłopa na tzw. wolny rynek od lat 90 XX w., aby w ciągu krótkiego czasu upadła większość gospodarstw. Chłopi wyzbywali się ziemi za marne 2-3 tys. zł za hektar, aby brać zasiłki. Na słupy wykupywano masowo ziemię o większym areale. Oto skutki misji cywilizacyjnej Zachodu na polskiej wsi. Teraz dobijają rolników supermarkety i zezwolenie UE na import taniej żywności z Ukrainy. A jak ktoś nie popiera UE to jest z ciemnogrodu.

Ojciec opowiadał jak było przed wojną i po wojnie pod komunistyczną okupacją. Za sanacji panowała straszna bieda. Ludzie w najbiedniejszych wioskach wynajmowali się do pracy za jedzenie a mieszkali w chatach z XIX w. z klepiskiem. Panował straszny głód ziemi i przeludnienie, ponieważ obszarnicy trzymali ziemię. Władza ludowa rozdała ziemię chłopom, którzy w końcu odetchnęli po kilkuset latach biedy. Znaczna część ludzi odpłynęła ze wsi do przemysłu, co także poprawiło sytuację. Dla chłopa komuna była okresem prosperity ze względu na wysokie ceny żywności i dorabianie w przemyśle.

Po 1945 r., pomimo obcego panowania, komuniści zapewnili powszechny awans społeczny milionom Polaków, także poprzez zlikwidowanie postfeudalnych stosunków własnościowych w rolnictwie. Nastąpił skok cywilizacyjny w stosunku do rządów sanacji. USA i styropiany sprowadzili natomiast na Polaków w latach 90 XX w. bezrobocie i biedę. Dzieci były często niedożywione a kobiety masowo zajęły się niegodnymi dla siebie zajęciami, aby biologicznie przeżyć.

Wyświetla od 1 do 10 z 12 pozycji.

Powered by ChronoForums - ChronoEngine.com

3.png6.png8.png3.png0.png2.png