Szanowni Państwo!

Forum jest nieautoryzowanie, a posty można dodawać bez zalogowania. Dlatego proszę o przemyślane wpisy i merytoryczną dyskusję.

 

Bardzo Państwa proszę o podpisywanie swoich postów. Ułatwi to porozumiewanie się. Możecie się podpisać nickiem/pseudonimem. Nie musicie podawać ani imienia, ani nazwiska :)

 

Dziękuję Joanna Gruba


joanna.gruba@habilitacja.eu 

 

 6
Wyświetla od 1 do 7 z 7 pozycji.

Uchwała rady wydziału w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego nie musi zawierać uzasadnienia zgodnie z przyjętą praktyką. Problem polega na tym, że zgodnie z prawem odwołując się podważamy właśnie uzasadnienie. Uchwała rady wydziału jest zatem w praktyce niezaskarżalna.

No i w związku z tym mamy w nauce co mamy. Czyli niezły cyrk

Jeżeli możesz, to zwróć się z pismem-interpelacją do Min. Sprawiedliwości, uzasadnienie już masz i napisz nam co Ci odpisali. To będzie ważny argument za całkowitym usunięciem procedury habilitacyjnej z porządku prawnego.

Demokratyczne procedury administracyjne polegają na maksymalnym ograniczeniu władzy uznaniowej organu w kontakcie z obywatelem. Tymczasem w postępowaniu habilitacyjnym uznaniowość (władza dyskrecjonalna organu) urasta do rangi zasady postępowania habilitacyjnego jako postępowania administracyjnego. To kolejny dowód na niezgodność tej procedury z zasadami demokratycznego państwa prawa.

prawnik

tym bardziej, że na wielu uczelniach to kwestia wykluczenia (lub nie) z zawodu.

Te wątpliwości wiele osób ma od lat. Myślę, że trzeba zapytanie skierować do Min. Sprawiedliwości

Konstytucja zapewnia prawo do odwołania i sprawiedliwego (rzetelnego) procesu (art. 45). Tymczasem polskie przepisy dot. habilitacji nie pozwalają na podważenie uchwały rady wydziału co do meritum. Rada może przy czterech pozytywnych recenzjach zagłosować przeciwko nadaniu stopnia i nie ma od tego odwołania. Można jedynie podnosić względy proceduralne, ale tylko pod warunkiem, że miały one decydujący wpływ na wynik postępowania. Sądy odpowiadają, że nie są uprawnione do badania recenzji i uchwał rad wydziałów co do meritum. Nie można domagać się powołania nowych recenzentów jako biegłych. CK natomiast bada dorobek kandydata jeszcze raz a wyrok NSA I OSK 995/16 stwierdza, że CK jest uprawniona tylko do badania zgodności z prawem procedury habilitacyjnej. Oznacza to w praktyce także nierówność stron postępowania, ponieważ odwołujący się może podnosić tylko kwestie proceduralne a CK uważa, że nie jest związana takim ograniczeniem.

prawnik

Wyświetla od 1 do 7 z 7 pozycji.

Powered by ChronoForums - ChronoEngine.com

3.png3.png9.png7.png2.png7.png