Szanowni Państwo!

Forum jest nieautoryzowanie, a posty można dodawać bez zalogowania. Dlatego proszę o przemyślane wpisy i merytoryczną dyskusję.

 

Bardzo Państwa proszę o podpisywanie swoich postów. Ułatwi to porozumiewanie się. Możecie się podpisać nickiem/pseudonimem. Nie musicie podawać ani imienia, ani nazwiska :)

 

Dziękuję Joanna Gruba


joanna.gruba@habilitacja.eu 

 

 6
Wyświetla od 1 do 7 z 7 pozycji.

Kwestie Lędzian rozstrzygnięto na podstawie wykopalisk archeologicznych i toponimów. Źródła pisane wskazują, że w 981 r. Włodzimierz poszedł na Lachy i zabrał ich grody Przemyśl i Czerwień. Kronika wskazuje czyje były ziemie Lędzian w 981 r. Problem polega na tym, że ukraińscy historycy pomijają Lędzian i polskie posiadanie Grodów Czerwieńskich za Mieszka I. Te same sprzeczności pomiędzy historykami polskimi i ukraińskimi występują odnośnie każdego poważniejszego zagadnienia wspólnej historii. Według strony ukraińskiej miało miejsce 600-letnie panowanie kolonialne Polski na Ukrainie.

Historia milczy na temat jakie wydarzenia miały miejsce wcześniej przed X wiekiem. Wiadomo, ze wzgórze wawelskie było katolickie.

Patriota

Do 1989 r. w Polsce cenzura nie przepuszczała tekstów historyków wskazujących, że polskie osadnictwo istniało kiedykolwiek na wschód od Sanu. Chodziło o uzasadnienie zaboru kresów II Rzeczpospolitej przez ZSRR. Tymczasem po 1989 r. polscy naukowcy piszą, że zachodniosłowiańscy Lędzianie byli autochtonami na ziemi lwowskiej już przed 10 wiekiem naszej ery. Dopiero ucieczka przed jarzmem mongolskim doprowadziła do skolonizowania tych terenów przez plemiona ruskie. W tym kontekście nie ma znaczenia kto założył Lwów. Nadal kwitnie spór polsko-ukraiński o te ziemie na gruncie naukowym.

Dwa słynne nazwiska naszych naukowców to Jan Czochralski (odkrywca metody hodowli kryształów) i Stefan Banach (Matematyk - ostatni naukowiec w Polsce).

Pierwszy pracował nawet podczas II wojny światowej w Warszawie za zgodą Niemców, ale po II wojnie, niestety, komuniści zaszczuli go na śmierć. Drugi był największym naukowcem Polakiem o którego troszczyli się nawet Niemcy jak i Rosjanie. Był wielkim patriotą i mieszkał we Lwowie (Polska), bo nie przyjął obywatelstwa Rosyjskiego (ZSRR).

Widać, ze Geniuszy zawsze doceniano, ale Niemcy, Rosjanie i tak wymordowali znaczną cześć elity intelektualnej. Komuniści pomimo zdobycia budynków uczelni nigdy nie "zrobili porządnej nauki" opartej na badaniach naukowych. Problem nauki to ciągle bolączka dzisiejszego dnia.

O'can

portal kresy.pl nie ma tu znaczenia, ponieważ sprawę nagłaśnia 5 zainteresowanych naukowców. Wiadomo jaka zasada tu obowiązuje: kto kwestionuje politykę Polski wobec Ukrainy ten jest agentem Putina. Wobec naukowców agentów Putina, stosuje się różne sankcje w III RP.

Może porozmawiajmy o wolności badań naukowych w Polsce od 1945 r. Ile tysięcy naukowców zostało wydalonych z kraju i zwolnionych z pracy za brak ugodowości wobec komunistów i kryptokomunistów? IPN organizuje konferencję i zaprasza kogo takich prelegentów, jacy im odpowiadają.

Portal kresy.pl znany jest z prorosyjskiej propagandy i nierzetelnych informacji.

Podobno z powodów politycznych 5 naukowców jest nieakceptowanych na konferencji geopolitycznej organizowanej przez IPN (uczestnictwo miał zakwestionować organ zewnętrzny). Powodem miała być negatywna ocena polskiej polityki wobec Ukrainy (tak mówi jeden z niemile widzianych). Szerzej w artykule:

https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/bbn-zada-usuniecia-prof-zapalowskiego-i-czterech-innych-badaczy-z-konferencji-w-ipn/

naukowiec - zawód podwyższonego ryzyka

Wyświetla od 1 do 7 z 7 pozycji.

Powered by ChronoForums - ChronoEngine.com

9.png6.png9.png8.png4.png9.png